Marković ostavio OKC u poreskom dugu od gotovo pola miliona maraka!

Marković ostavio OKC u poreskom dugu od gotovo pola miliona maraka!

Nakon teksta u kojem smo pisali da je Iva Bundalo, dugogodišnja radnica Omladinskog komunikativnog centra u Banjaluci, podnijela krivičnu prijavu prot

Grad “počastio” Markovića ogromnim poslovnim prostorom u strogom centru!
Nakon pisanja Infoveze, na meti Poreske uprave i tužilaštva odgovorni u OKC BL
Protiv Markovića podnesena prijava za mobing, radnica završila na psihijatriji (VIDEO)

Nakon teksta u kojem smo pisali da je Iva Bundalo, dugogodišnja radnica Omladinskog komunikativnog centra u Banjaluci, podnijela krivičnu prijavu protiv  Saše Markovića, u to vrijeme izvršnog direktora OKC-a, tadašnjeg predsjednika Upravnog odbora OKC-a Darka Marjanovića i pojedinih članova Upravnog odbora OKC-a tereteći ih za zloupotrijebu službenog položaja i sticanje protivpravne imovinske koristi, kontaktirali smo i Željka Paukovića, čovjeka koji je danas ovlašten za zastupanje organizacije.

Pauković je u OKC-u bio od februara 1998. do februara 2008. kada je sa pozicije izvršnog direktora otišao u Fondaciju Mozaik, gdje i danas radi. U OKC-u je od marta 2008. do februara 2012. bio član upravnog odbora, da bi od februara 2012. do septembra 2017., pa ponovo od marta 2019. obavljao funkciju predsjednika upravnog odbora.

On objašnjava kako je tekao sam proces izvlačenja novca iz OKC-a i kako se sve to držalo u tajnosti.

Na početku, o tome se ništa nije znalo. Kada sam čuo Ivine optužbe, zamolio sam je da ih iznese pred Upravni odbor OKC-a, nakon čega sam predložio da se uradi nezavisna revizija finansijskog poslovanja, s obzirom na to da smo mi izvještaje dobijali u bruto iznosima, pa stoga nismo mogli da imamo cjelokupan uvid u dešavanja. Ono što mi je odmah zapalo za oko su autorski ugovori isplaćivani Saši Markoviću u iznosu od 16.000 konvertibilnih maraka (koji nisu potpisani niti odobreni), iako je on bio stalno zaposlen na poziciji direktora organizacije“, navodi Pauković.

Nakon što je stornirano upozorenje pred otkaz Ivi Bundalo, Pauković je zatražio da lično vidi te autorske ugovore.

Kada sam to uradio, slijedila je blokada rada upravnog odbora od juna 2017. Marković me optužio da želim da rasturim organizaciju, odnosno da je u potpunosti uništim. U julu 2017. počinje da se vodi disciplinski postupak protiv mene“, svjedoči Pauković.

Krajem istog mjeseca, na moje insistiranje održana je skupština OKC-a na kojoj je i pročitano Ivino pismo gdje je ona navela da je pored nezakonitih isplata autorskih ugovora bilo i zloupotreba položaja. Na čelu skupštine je bila Nela Sladojević koja je u to vrijeme bila zaposlena u ministarstvu porodice, omladine i sporta.

Epilog skupštine je da je ista prekinuta, a mjesec dana nakon toga, Pauković je podnio krivičnu prijavu protiv Markovića i drugih članova UO OKC-a.

“Ja sam poreskoj podnio  prijavu, a podnio sam i krivičnu prijavu tužilaštvu. Prvog septembra 2017. poreska je izašla na teren, a ja sam prethodnog dana donio iz suda dokument koji dokazuje da sam ovlaštena osoba za predstavljanje i zastupanje. Interesantno je da je Marković u roku od tri dana mene smijenio kao odgovornu osobu u Osnovnom sudu u Banjaluci, što je trajalo do kraja marta 2019., jer sam se ja žalio Okružnom sudu, koji je donio odluku da je smjena bila nelegalna“, pojašnjava Pauković.

Kada je u oktobru završena poreska kontrola, Saša Marković je bio upoznat o rezultatima poreskog duga koji je u tom trenutku iznosio oko 350.000 KM“, rekao je Pauković za naš portal. Saša Marković se žalio na rezultate kontrole, što pokazuju dokumenti koji su u našem posjedu.

 

Da Pauković govori istinu pokazuje i dokaz koji je u našem posjedu, a radi se o potvrdi Poreske uprave o poreskom dugu OKC-a. Sa zateznim kamatama, taj dug se popeo na vrtoglavih 448.000 KM!

Kako Infoveza nezvanično saznaje, i strani donatori, u prvom redu Evropska komisija, ali i druge evropske organizacije interesovale su se za poslovanje Markovića, jer nije dostavio brojne finansijske izvještaje, a pojedine projekte koje je započeo nikada nije završio.

Krajem spetembra 2019. Pauković je sazvao skupštinu koja nije mogla da se održi zbog nedostatka kvoruma, a čiji je cilj trebalo da bude gašenje organizacije. Ministarstvo porodice omladine i sporta i Ministarstvo uprave i lokalne samouprave RS su se izjasnili da nisu nadležni u ovom slučaju. Ministarstvo porodice, omladine i sporta je odgovornost prebacivalo na Ministarstvo uprave, Osnovni sud u Banjaluci i MUP, dok se Ministarstvo uprave proglasilo nenadležnim.

Spor pred sudom još uvijek traje.

Interesantno je da je nakon svega ovoga, grad Banjaluka Saši Markoviću izašao u susret i Omladinskom komunikativnom centru izdao prostorije u centru grada po simboličnoj cijeni, o čemu ćemo detaljno pisati u idućem tekstu. 

Nastaviće se…

Infoveza / Piše: Stefan Blagić