Radovan Višković. FOTO: Gerila “Ja dok obavljam ovu poziciju, ne mogu prihvatiti te tri mjere. Ovo je iživljavanje nad
“Ja dok obavljam ovu poziciju, ne mogu prihvatiti te tri mjere. Ovo je iživljavanje nad Republikom Srpskom. Predsjednik Vlade ili bilo ko ko bi potpisao jednu takvu mjeru, u suštini bi potpisao ukidanje Republike Srpske.”
Dva i po mjeseca nakon što je ovo izjavio, premijer Republike Srpske Radovan Višković je “ukinuo” Republiku Srpsku. Srpska je krajem maja odbila ukidanje entitetskog veta, uvođenje call-centra na nivou BiH i popunu Ustavnog suda BiH. A onda je, prije nekoliko dana, Vlada Republike Srpske prihvatila 112 kao jedinstveni broj za sve hitne slučajeve.
Pomenute tri mjere dio su znatno većeg paketa u kojem je 113 mjera i koje su predviđene Planom rasta Evropske unije iz kojeg bi iz evropskog u budžet BiH trebalo stići najmanje milijardu evra za razvojne projekte. Preostalih 110 mjera je navodno dogovoreno, ali sporne tri, među kojima je i jedinstveni broj za hitne telefonske pozive, nije bilo moguće dogovoriti. A onda je i to dogovoreno.
Bosna i Hercegovina je jedina država u Evropi u kojoj nije postojao jedinstveni broj koji se može pozvati u hitnim slučajevima, jer su se tome uporno protivili u Republici Srpskoj, insistirajući na tome da svaki entitet to reguliše za sebe. U suprotnom, govorili su predstavnici vlasti, bio bi narušen ustavni poredak Bosne i Hercegovine.
U „Službenom glasniku“ 121/12 i 46/17 stoji kako je „uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne situacije potrebno zakonski urediti u skladu sa Ustavom BiH i Republike Srpske, uvažavajući nadležnosti entiteta i važećih zakona“. U istoj objavi navodi se kako je „uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne situacije entitetska nadležnost, jer se operateri javnih telekomunikacionih usluga, kao i operativni centri i čitava infrastruktura za hitne situacije nalazi na teritoriji entiteta“.
„Vlada Republike Srpske je 2018. godine tvrdila da je uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve prenos nadležnosti. Vlada Republike Srpske je prije nekoliko dana prihvatila taj broj. Jedina opasnost za Republiku Srpsku jeste ucijenjena vlast. Dodik će dati i ono što nam ne traže, samo da bi sebe spasio“, kazala je član Glavnog odbora SDS-a Aleksandra Pandurević.
Na usvajanje ovog broja Bosnu i Hercegovinu ne obavezuje samo evropski put, već i direktiva o univerzalnoj usluzi za pružanje pomoći u hitnim slučajevima. Broj 112 je univerzalan broj u većini evropskih zemalja, pa bi njegovo uvođenje olakšalo boravak turistima, ali i brojnim građanima koje u slučaju potrebe više brojeva može zbuniti.
„Ko bi rek’o čuda da se dese… Višković nas je još jednom spasio. I to baš u trenutku kada Vladi koju vodi nedostaje para. Više je nego očigledno da je sada sve dozvoljeno. Ono što je prije sedam dana bio prenos nadležnosti, sada je u skladu i sa svim ustavima i sa svim zakonima. To je tome, što bi rekao Goran Vesić, tako“, kazao je novinar Dragan Maksimović.
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan rekao je da jedinstveni evropski broj za hitne slučajeve 112 ostaje u Republici Srpskoj i da je riječ o jedinstvenom broju za hitne slučajeve, a ne jedinstvenom ili centralizovanom sistemu 112.
Karan je istakao da je samo broj 112 jedinstven, kao uostalom i u cijeloj EU, a pravni, tehnički i organizacioni aspekt ne dovodi do prenosa nadležnosti na nivo BiH, odnosno Republika Srpska i njene institucije zadržavaju nadležnost i nezavisnost u postupanju u vezi broja 112.
„Naglašavam da je samim zakonom definisano da se i sva ostala pitanja vezano za uvođenje broja 112 uređuju uz saglasnost nadležnih institucija entiteta i Brčko distrikta“, rekao je Karan.
(Gerila.info)