Počinje kampanja “Stop švercu” poseban naglasak na duvanu

Počinje kampanja “Stop švercu” poseban naglasak na duvanu

Uprava za indirektno oporezivanje započela je javnu kampanju „Stop švercu“, čiji je cilj da svi građani Bosne i Hercegovine koji imaju bilo kakvu info

U prošloj godini prikupljeno rekordnih 8,5 milijardi KM
BiH ekonomski neodrživa, nema dogovora o raspodjeli putarina
Milioneri u državnim carinama

Uprava za indirektno oporezivanje započela je javnu kampanju „Stop švercu“, čiji je cilj da svi građani Bosne i Hercegovine koji imaju bilo kakvu informaciju o utaji indirektnih poreza i nezakonitom prometu roba, a posebno duvanskih prerađevina, to dojave na otvorenu liniju 080 02 06 07.

Prihodi od indirektnih poreza (PDV-a, akciza, carina i putarina), od najvećeg su značaja za ukupnu fiskalnu stabilnost cijele Bosne i Hercegovine. Novcem prikupljenim od indirektnih poreza u najvećoj mjeri se finansiraju zdravstvo, školstvo, putna infrastruktura, razna socijalna davanja i slično. Samo u prošloj, 2019. godini UIO je prikupila gotovo 8 milijardi KM prihoda od indirektnih porza.

Svaki oblik nezakonite trgovine treba biti otkriven, prijavljen i sankcionisan. Pored činjenice da se nezakonitom trgovinom izbjegava plaćanje obaveza u skladu sa vaećim propisima, stvara se i nelojalna konkurencija svim urednim poreskim obveznicima koji posluju potpuno poštujući zakonske obaveze.

Poseban naglasak želimo dati na prijavljivanje nezakonite prodaje duvana i duvanskih prerađevina. U posljednjih nekoliko godina, zbog značajnog povećanja poreskog opterećenja na duvan i cigarete, evidentiran je pad broja izdanih akciznih markica. Nažalost, nije došlo do smanjenja pušenja u BiH, već je porasla vrijednost tzv. „crnog tržišta“. Samo u šest mjeseci 2020. godine ovlašćeni službenici UIO u aktivnostima provedenim na cijeloj teritoriji BiH oduzeli su duvana i cigareta u vrijednosti većoj od 1,5 miliona KM, što je više nego u cijeloj 2019. godini.

Posebno želimo naglasti da kupovina i konzumiranje cigareta koje nisu obilježene akciznim markicama UIO mogu dodatno narušiti zdravlje građana, jer se radi o proizvodima za koje ne postoji nikakva informacija o porijeklu, te se ne zna šta je sastav ovih proizvoda.

(Akta.ba)