Makron: Brisel da reguliše uvoz piletine i žitarica iz Ukrajine

Makron: Brisel da reguliše uvoz piletine i žitarica iz Ukrajine

Francuski predsjednik Emanuel Makron rekao je da želi da EU reguliše uvoz piletine i žitarica iz Ukrajine i dozvoli fleksibilnost nekih po

Makron potpisao sporni zakon o reformi penzionog sistema u Francuskoj
Stotine hiljada ljudi danas će prekinuti sa radom u Francuskoj
Zapadni Balkan „podijelio“ Makrona i Šolca

Francuski predsjednik Emanuel Makron rekao je da želi da EU reguliše uvoz piletine i žitarica iz Ukrajine i dozvoli fleksibilnost nekih poljoprivrednih pravila bloka kako bi se ublažilo nezadovoljstvo francuskih farmera.

Govoreći tokom državne posjete Švedskoj, dok farmeri traktorima blokiraju auto-puteve širom Francuske, Makron je izjavio da ne želi da nacrt trgovinskog sporazuma sa blokom “Merkosur” koga čine zemlje Јužne Amerike bude potpisan u sadašnjem obliku.

“Tražili smo veoma konkretne stvari za naše poljoprivrednike”, naglasio je Makron, koji će u četvrtak, 1. febraura, prisustvovati samitu lidera EU u Briselu.

Makron je istakao da Francuska želi da ima jasne mjere o uvozu iz Ukrajine jer danas “po obimu i kvalitetu” postoje stvari koje destabilizuju evropsko tržište, bilo piletinu ili žitarice

Makron je dodao da želi više fleksibilnosti u vezi sa nekim od zajedničkih poljoprivrednih pravila EU, uključujući i zemljište.

Francuska Vlada već je odustala od planova za postepeno smanjenje subvencija za poljoprivredni dizel i obećala da će ublažiti ekološke propise.

Vlada će, takođe, podstaći svoje kolege iz EU da pristanu na ublažavanje propisa o neobrađenim poljoprivrednim površinama.

Poljoprivrednici u Francuskoj, najvećem poljoprivrednom proizvođaču u EU, kažu da nisu dovoljno plaćeni, da su opterećeni pretjeranim propisima o zaštiti životne sredine i da se suočavaju sa “nelojalnom konkurencijom jeftinog uvoza”.

Poljoprivrednici moraju da ispune određene uslove da bi dobili subvencije EU, uključujući zahtjev da se četiri odsto poljoprivrednog zemljišta posveti “neproduktivnim” oblastima u kojima se priroda može oporaviti. To se može učiniti ostavljanjem zemlje na ugaru.

Dvojica zvaničnika EU rekla su Rojtersu juče da Evropska komisija razmatra izmjene pravila o zemljištu na ugaru, kao što je zatražila Francuska, između ostalih opcija, da odgovori na zabrinutost poljoprivrednika, prenosi Tanjug.

Konkretnu podršku od Vlade traže i poljoprivrednici, koji su najavili proteste “do kraja”.

(Nezavisne novine)