Budućnost Zapadnog Balkana, Ukrajine i Moldavije je EU, rekla je Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije u redovnom godišnj
Budućnost Zapadnog Balkana, Ukrajine i Moldavije je EU, rekla je Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije u redovnom godišnjem obraćanju Evropskom parlamentu, i dodala da je vrijeme da se EU konačno pripremi za priključenje.
“Istorija nas zove da završimo proces ujedinjenja naše Unije. U vrijeme kada neke zemlje prijete drugima, mi ne možemo priuštiti da naše prijatelje ostavimo same. U svijetu u kojem veličina i snaga znači, jasno je da je u strateškom interesu EU da popunimo našu EU”, rekla je ona i dodala da je vizija EU s 500 miliona ljudi u kojoj svi žive mirno i zajedno.
Istakla je da je za proširenje potrebno i reformisati EU, a po potrebi i uključiti i promjenu evropskih ugovora, ali da proširenje ne može da čeka na te reforme unutar EU, te da je proširenje jedna od najvećih investicija u vlastitu budućnost.
Naglasila je da su vladavina prava i ljudska prava temelj EU danas i u svim budućim zemljama članicama.
“Zato nam je izvještaj o vladavini prava prvi prioritet”, rekla je ona i dodala da će sve zemlje u procesu pridruživanja koje budu napredovale u ovoj oblasti biti u jednakom odnosu u odnosu na zemlje članice.
Rekla je da će EU biti na strani Ukrajine dok god bude bilo potrebno, i da su Ukrajinci dobrodošli u EU i dodala da je pomogla Ukrajini na svaki mogući način.
Ona je rekla da je EU u proteklom periodu EU podržala Ukrajinu, suprotstavila se ruskoj agresiji, pružila adekvatan odgovor rastućoj Kini, investirala u partnerstva i uspostavila Evropski zeleni dogovor kao i digitalnu tranziciju u kojoj će biti uspostavljena digitalna pravila za ljudska prava, te 800 milijardi evra investicija u infrastrukturu i nove tehnologije.
Dodala je da je ova Komisija ispunila 90 odsto ciljeva koji su postavljeni 2019. kada je počela s radom.
U govoru se osvrnula na prava žena, borbu protiv klimatskih promjena i investiranje u nove zelene tehnologije, za koje je rekla da je EU svjetski lider. Naglasila je da će se EU boriti za slobodan internet, ali protiv dezinformacija, naglasivši da je novi zakon o digitalnim uslugama, koji je nedavno stupio na snagu, prvi ove vrste na svijetu koji je osigurao da velike tehnološke kompanije moraju pokazati veću odgovornost na ovom polju.
Rekla je da će indijsko-bliskoistočno-evropski koridor, koji je najavljen prošle sedmice, povezati ove regione željeznicama, gasovodima, digitalnim vezama i dalekovodima.
Naglasila je da će EU pomoći evropskoj industriji da se modernizuje i dekarbonizuje, kako bi bila kompetentna na svim svjetskim tržištima.
“Zelena budućnost mora da se desi u Evropi, to je naš zadatak”, rekla je ona.
Najavila je da će EU pokrenuti istragu o subvencijama industriji električnih vozila u Kini, dodavši da je EU za poštenu trku sa svima, ali da pravila moraju biti poštena za sve aktere, te da će o ovoj temi biti govora na narednom Samitu EU i Kine krajem ove godine.
Dodala je da pred Evropu dolaze novi ekonomski izazovi, posebno u pogledu nedostatka radne snage i da problem nije da milioni radnika traže posao nego da milioni radnih mjesta čekaju na radnike. Izazovi su, kako je naglasila, loši demografski trendovi i brza promjena u tehnologiji za koju je potrebno edukovati nove generacije. Poseban problem je, kako je istakla, inflacija, ali da je dobra vijest da je EU počela snižavati cijene energije. Optužila je Vladimira Putina, predsjednika Rusije, za energetsku ucjenu Rusije, i dodala da je EU uspjela da pobijedi jer su svi Evropljani radili zajedno, tako što su ne samo našli nove izvore energije, nego i ubrzali energetsku tranziciju.
Dodala je da je za problem rješavanja migracija potrebno partnerstvo sa susjedima i jedinstvo unutar EU. Naglasila je da je EU uspjela postići ravnotežu između zaštite spoljnih granica i zaštite ljudskih prava. Rekla je da je u saradnji sa zemljama zapadnog Balkana došlo do smanjenja migratskih tokova iz tog smjera.
Fon der Lajen je pohvalila napore Bugarske i Rumunije na ovom polju i pozvala da ove zemlje budu uključene u šengenski prostor.
Rekla je da će EU pomoći Maroku i Libiji na svaki mogući način da prevaziđu tragedije koje su ih zadesile.
Naglasila je da će se EU više angažovati u Africi, gdje se nalazi interes EU za bezbjednost kroz saradnju s tamošnjim legitimnim vladama.
(Nezavisne novine)